O balonovém létání

s5 logo

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. +420 608 800 009+420 608 800 009

O balonovém letání

Jak to všechno vzniklo?

Balónové létání je matkou veškerého letectví v současné době. Ačkoliv mnozí jej spíše považují za atrakci podobnou kolotočářům, podléhá balónové létání plně leteckým předpisům. Což je zajisté dobře. Balón je považován za letadlo, musí se hlásit na věži, být ve spojení v řízených oblastech a dodržovat zákonem stanovené limity a požadavky.

Vše ovšem vzniklo již roku 1782, kdy bratři Montgolfiérové dostali nápad vytvořit aerostat lehčí vzduchu, což se jim podařilo již roku 1783, kdy se první lidé vznesli do vzduchu a pokořili tak základy fyziky. Tento okamžik je vnímán jako zrod létání a díky balonářům se tato tradice dochovala dodnes i přes různá období, kdy tento druh letectví byl zavrhován a zčásti potlačen.

Let balonem od HaBalon.czLet balonem od HaBalon.czLet balonem od HaBalon.cz

Z čeho se balón skládá?

Balón obsahuje několik částí, které jsou na sobě závislé a nepostradatelné. Proutěný koš tvoří bezpečný prostor pro posádku, v němž jsou ukotveny propanové láhve, připojené k hořáku. Bez něj bychom nevytopili obal balónu na dostatečnou teplotu a nebyli schopni překonat zákon přitažlivosti. Na rámu hořáku jsou připevněna ocelová lanka, která tvoří přechod mezi košem a obalem. K tomu abychom balón nafoukli, postačí dva fyzicky zdatní jedinci a mávání látkou balonu, aby se naplnil studeným vzduchem. To již v dnešní době s přítomností ventilátoru prakticky nezažijeme. Balón musí každoročně na technické prohlídky, čímž je zajištěna maximální bezpečnost stavu techniky potřebné pro let.

Jak let probíhá?

 • Setkáte se na předem domluveném místě.
 • Posádka pod Vaším dozorem rozloží balón, zapojí karabiny, vyzkouší funkčnost hořáku a sestaví balón. Následně zapne ventilátor, který naplní obal balónu studeným vzduchem, zpravidla alespoň do 2/3 objemu.
 • Posádka Vás poučí o průběhu letu a možných nebezpečích.
 • Pilot balón natopí a postaví jej nad hlavu, poté jste vyzváni k nastoupení
 • Jakmile dojde k vytopení a překonání patřičné vztlakové síly, balón je připraven k odletu
 • Rozloučíte se s Vašimi blízkými a vydáte se na ničím nerušenou plavbu vzduchem. Ta je podvolena pouze Vašim tužbám a přáním splňujícím letecké předpisy a zdraví lidský rozum :-)
 • Pilot může směr letu ovládat pouze stoupáním, či klesáním do stanovené výšky, jelikož v různých výškách fouká různým směrem. Ovšem ne vždy tomu tak je. Čím je vítr silnější tím je možnost manévrovatelnosti menší. Ne nadarmo se říká: „kam vítr, tam plášť".
 • Let je prováděn tak, aby byla zajištěna maximální bezpečnost Vašeho zdraví, tudíž v neočekávaných situacích může být let zkrácen nebo naopak prodloužen. Pokud však bude zkrácen o více než 15 minut, máte nárok na opakování letu.
 • Po přistání počkáte na pokyn pilota a následně vystoupíte jeden po druhém z koše.
 • A na závěr Vás čeká příjemný ceremoniál s křestem, přípitkem a lehkým občerstvením. Během těchto příjemných činností, posádka sbalí obal a vše je připraveno na Váš povel k odjezdu na místo startu.

Let balonem od HaBalon.czLet balonem od HaBalon.czLet balonem od HaBalon.cz

Jak a kde se létá?

 • Létá se zpravidla po celé ČR i v zahraničí, díky otevřeným hranicím není problém odstartovat u nás a přistát za hranicemi. Komplikovanější to je pouze s Rakouskem.
 • Létá se vždy po směru větru, nikoliv proti směru, nelze ani udělat okruh.
 • Létá se za příznivého počasí, maximálně do rychlosti větru 5 m/s, za dostatečné dohlednosti (zpravidla alespoň 10 km), za dostatečné výšky základny oblačnosti, s ohledem na meteorologické podmínky (bouřky, přeháňky, zesílení větru apod.). V případě rychlosti větru do 1 m/s máte nárok na domluvu s pilotem, zda se let uskuteční, či odloží.
 • Balón nepotřebuje ke startu či přistání letiště, nebo jiné velké plochy, dostačuje zpravidla plocha o rozměrech 40 x 40 m bez vysokého napětí a jiných překážek, zpravidla stačí menší loučka, větší zahrada nebo např. fotbalové hřiště. Dalo by se říct, že balón může odstartovat téměř odkudkoliv.

Let balonem od HaBalon.czLet balonem od HaBalon.czLet balonem od HaBalon.cz

Proč nenabízíme let balonem za cenu 2999 Kč nebo dokonce ještě nižší?

V prvé řadě se snažíme poskytovat komplexní nabídku služeb, která zahrnuje:

 • Let v horkovzdušném balonu s menším počtem osob na palubě (max. 6 osob, zpravidla 4 – 5), což zajišťuje zážitek v naprostém soukromí s vyšší intenzitou prožitku a pohodlí. Oproti hromadným letům pro 10 a více osob, jejichž hlavním cílem je minimalizace nákladů na úkor lepšího zážitku. Díky menšímu počtu osob na palubě panuje osobitý přístup k pasažérům a pilot se tak může věnovat dostatečně každému z nich.
 • Obstarání veškeré dopravy pro naše zákazníky – jak výběr místa startu dle Vašeho přání, tak též dopravy z místa přistání do domova našich zákazníků.
 • Obsluhu letušky, jež Vám k dispozici a snaží se splnit veškerá Vaše přání a zajišťuje příjemnou obsluhu.
 • Občerstvení, jenž je možné využít v průběhu letu, tak především po přistání po samotném křtu. Můžete se těšit na ta lahodný sekt, děti na dětský šampus a něco lahodného k zakousnutí – domácí uzené od samotného mistra řezníka. Pro zájemce zajistíme ochutnávku lahodných vín z Jižní Moravy. Milovníci sýrů také nebudou zklamáni a přijdou si na své. Na speciální přání je možné vychutnávat sekt přímo v oblacích.
 • Naše ceny jsou nastaveny tak, aby nemuselo docházet ke zkrácení letu, naopak ve většině případů trvají naše lety déle než hodinu. Nemusíte se ani bát, že bychom Vás nutili do otravné činnosti, jako je práce, jelikož od práce tu máme náš početný tým a Vy se můžete jen kochat pohledem na pracující personál. Pokud se Vám ovšem budete chtít zapojit, rádi Vaši pomoc uvítáme.

Let balonem od HaBalon.czLet balonem od HaBalon.czLet balonem od HaBalon.cz

A proč letět s námi?

 • Nejsme pouhými provozovateli tohoto sportu, ale především jeho milovníky.
 • Létání není naším povoláním, ale naším koníčkem.
 • Chtěli bychom se s Vámi podělit o tento neuvěřitelný zážitek a nechat Vás zakusit tuto jedinečnou atmosféru.
 • Nechceme Vás odbýt pouze samotným letem, ale připravit pro Vás překrásný ceremoniál se vším všudy, s propracovanými detaily a ničím nenahraditelnou atmosférou.
 • Zkrátka si chceme svoje zákazníky hýčkat a nabídnout jim to nejlepší, co je v našich silách.
 • Protože síla tohoto samotného prožitku je velice důležitá a my uděláme vše proto, abychom ji co nejvíce zintenzivněli.