Balonové létání je matkou veškerého letectví v současné době. Ačkoliv mnozí jej spíše považují za atrakci podobnou kolotočářům, podléhají lety balonem a samotné balonové létání plně leteckým předpisům. Což je zajisté dobře i pro vyhlídkové lety balonem. Balon je považován za letadlo, musí se hlásit na věži, být ve spojení v řízených oblastech a během letu balonem se musí dodržovat zákonem stanovené limity a požadavky.

Vše vzniklo již roku 1782, kdy bratři Montgolfiérové dostali nápad vytvořit první balon - aerostat lehčí vzduchu, což se jim podařilo již roku 1783, kdy se první lidé vznesli balonem do vzduchu a pokořili tak základy fyziky. Tento okamžik je vnímán jako zrod balonového létání a díky nadšencům, kteří lety balonem nadále prováděli, se tato tradice dochovala dodnes i přes různá období, kdy tento druh letectví byl zavrhován a zčásti potlačen.

Z čeho se balon skládá

Balon se skládá z několika částí, které jsou na sobě závislé a nepostradatelné pro úspěšný let balonu. Proutěný koš tvoří bezpečný prostor pro posádku. V něm jsou ukotveny propanové láhve, připojené k hořáku balonu. Bez něj bychom nevytopili obal balonu na dostatečnou teplotu a nebyli bychom schopni překonat zákon přitažlivosti a let balonem uskutečnit. Na rámu hořáku jsou připevněna ocelová lanka, která tvoří přechod mezi košem a obalem balonu. K tomu, abychom balon nafoukli, postačí dva fyzicky zdatní jedinci, kteří mávájí látkou balonu, aby se obal balonu naplnil studeným vzduchem. To již v dnešní době s přítomností ventilátoru prakticky nezažijeme a příprava na let balonem je tak značně jednodušší. Balon musí každoročně nebo po určeném množství provedených vyhlídkových letů balonem na technickou prohlídku, čímž je zajištěna maximální bezpečnost stavu techniky potřebné pro let balonem.